Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie entuziasmantă a Simonei Halep la Madrid. Românca s-a calificat în sferturi

02 Mai 2022   •   19:38

Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) a învins-o pe marea speranță a tenisului american Cori Gauff (18 ani, 16 WTA), scor 6-4, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului Mutua Open Madrid, un turneu de 1.000 de puncte şi cu premii în valoare de 6,5 milioane de dolari.

Un break a făcut diferența în primul set, iar apoi Halep a revenit superb în setul al doilea. Condusă cu 1-4, Halep n-a mai cedat niciun game până la final, în aplauzele fanilor români din tribune.

”Am jucat ce trebuia să joc. Ea a fost mult mai agresivă în setul secund și asta s-a văzut. Am avut nevoie de puțin timp pentru a-mi ajusta poziția.

Am reușit să o țin mai în spate și am fost mai puternică pe final de meci”, a declarat Halep.

Halep va juca în „sferturi” la Madrid împotriva tunisiencei Ons Jabeur (locul 10 WTA), cea care a trecut în runda precedentă de Belinda Bencic, scot 6-3, 2-6, 6-3.