Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie senzațională pentru Irina Bara. A venit din calificări și a învins un cap de serie

29 Sep 2020   •   18:55

Irina Bara (25 ani 142 WTA) a învins-o pe croata Donna Vekic (24 ani, 30 WTA) cu scorul de 6-3 6-4 și s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros.

Meciul a durat aproape două ore. Partida a fost întreruptă din cauza ploii în primul set când croata Vekic conducea cu 3-2. La reluare, Irina Bara a reușit un adevărat tur de forță și a câștigat 4 game-uri la rând și și-a adjudecat primul set cu scorul de 6-3. Setul secund a început foarte bine pentru româncă care a ajuns la 5-1. Irina Bara a ratat două mingi de meci la 5-2, dar când a servit din nou pentru meci a reușit să încheie partida. Croata Donna Vekic a fost foarte nervoasă și făcut foarte multe erori neforțate (33, față de 11 ale Irinei).

Românca o va întâlni pe belgianca Alison Van Uytvanck (26 de ani, 65 WTA) în turul secund.

Cinci românce sunt calificate în turul al doilea la Roland Garros: Simona Halep și Irina Begu, Patricia Țig, Ana Bogdan și Irina Bara.