Jurnalul.ro Sport Steaua si Rapid defileaza in Europa

Steaua si Rapid defileaza in Europa

de Dragos Stoica    |    16 Feb 2006   •   00:00

La capatul unor partide senzationale, echipele romanesti au luat o optiune serioasa pentru calificarea in optimile Cupei UEFA, obtinand doua victorii mari: Hertha - Rapid 0-1 si Heerenveen - Steaua 1-3.

HERTHA - RAPID 0-1 / Au cucerit Berlinul!

Elevii lui Razvan Lucescu au obtinut o victorie de rasunet in fata nemtilor, la capatul unui meci pe care gazdele l-au terminat in genunchi, cu doi jucatori eliminati de pe teren.

Aflata pentru prima data in "16"-imile Cupei UEFA, Rapid n-a ratat ocazia sa intre in istorie. Creditata cu sanse mai degraba reduse, formatia antrenata de Razvan Lucescu a ridiculizat aseara o echipa a Herthei care a incheiat lamentabil meciul, cu doi oameni mai putin pe gazon.

INTELIGENTA. "Suporterii nostri nu trebuie sa-si faca griji. Vom invinge si ne vom califica", a declarat in urma cu doua zile capitanul lui Hertha, Arno Friedrich. Priviti de sus de elevii lui Gotz, feroviarii au fost inteligent asezati in teren de Lucescu jr, incepand meciul curajos. Ocaziile Rapidului au aparut inca din primul sfert de ora, dar Buga si mai ales Daniel Niculae n-au finalizat din situatii ideale. Asigurati in poarta de Coman in zi de gratie, giulestenii au marcat in minutul 67, dupa ce Negru a transformat un penalty dictat dupa un fault la Niculae. Gazdele i-au pierdut pe rand pe Boateng si Madlung, dar, paradoxal, asa au aparut si singurele emotii pentru "alb-visinii". Relaxati pe final, acestia le-au permis nemtilor sa urce periculos in careu, dar scorul a ramas neschimbat, in primul rand gratie eforturilor bravului Coman. "Calificarea nu e jucata. Va fi un meci pe viata si pe moarte la Bucuresti. Echipele germane nu renunta, au o mentalitate puternica. Au aratat pe final de joc, ca au vrut egalarea", a afirmat Razvan Lucescu.

PRIMA RECORD PENTRU CALIFICARE
Patronul Rapidului, vicepremierul George Copos, a declarat dupa meci ca valoarea primelor acordate pentru o eventuala calificare in optimile Cupei UEFA va depasi suma de 200.000 de euro. "Sunt foarte fericit, dar greul de-abia acum incepe. Imi este foarte teama de meciul de la Bucuresti, trebuie sa recunosc. Astazi am dovedit ca romanii sunt inteligenti, inventivi, hotarati si ca, atunci cand vor, pot. Este un lucru extraordinar faptul ca Rapid, al carei buget este 5,5% din cel al Herthei, a reusit sa castige pe terenul acesteia. Asta dovedeste inteligenta echipei", a declarat Copos. Acesta a mai spus ca acum sansele de calificare sunt de 51% in favoarea giulestenilor. "Am meritat victoria, asta e clar. Am fi putut inscrie inainte de golul din minutul 67. Important este ca nu le-am permis celor de la Hertha sa isi creeze situatii, cu exceptia fazelor fixe", a spus Razvan Lucescu dupa meci. Daca se califica, Rapid intalneste invigatoarea din meciul Hamburg-Thun.

Stadion: Olympiastadion - Berlin; Spectatori: 13.500

HEERENVEEN - STEAUA 1-3 / Furie dezlantuita "ros-albastra"

ZID. Nesu si Radoi au fost de netrecut aseara
    Un meci care a inceput ingrijorator, cu un gol venit in urma unei greseli de plasament a lui Ogararu si a stoperilor, avea sa se incheie senzational, cu un 1-3 rezultat dintr-o adevarata demonstratie de forta a campioanei Romaniei, Steaua. Noul antrenor Cosmin Olaroiu a confirmat increderea acordata de conducere si a debutat excelent.

CONTROL. Desi gazdele au deschis rapid scorul, prin "veteranul" Arnold Bruggink, ros-albastrii s-au ridicat repede din pumn. Cel mai bun jucator al lor, Sorin Paraschiv, l-a gasit inteligent pe Nicolae Dica in careul olandez, iar cel mai eficient om al Stelei l-a executat impecabil pe Vandenbussche. Insa parca nimic nu anticipa furia ofensiva a ros-albastrilor din repriza secunda. Stelistii au inceput prudent dupa pauza, iar dupa ce Heerenveen si-a consumat munitia ofensiva a inceput sa incline terenul spre poarta adversa. Mai intai, stoperul Dorin Goian s-a dovedit din nou arma secreta, fructificand superb o centrare pe coltul scurt a lui Bostina, pentru ca Sorin Paraschiv sa incheie perfect seara senzationala a Stelei printr-un sut imparabil de la circa 18 metri. La adapost, ros-albastrii au oprit motoarele, iar Vasilica Cristocea a debutat si el pentru trupa din Ghencea.

DEBUT. A fost primul meci oficial castigat pentru Cosmin Olaroiu de la revenirea la Steaua si a marcat debutul sau ca antrenor in cupele europene. Paul Bosvelt, de la Heerenveen, va fi suspendat pentru partida-retur, pentru cumul de cartonase galbene. Meciul-retur dintre Steaua si Heerenveen va avea loc la 23 februarie, de la ora 19:00, pe Stadionul National din Complexul Sportiv "Lia Manoliu". Echipa care se va califica in "optimi" o va intalni pe castigatoarea dublei manse dintre Betis Sevilla (Spania) si AZ’67 Alkmaar (Olanda), meci jucat aseara tarziu.

HEERENVEEN - STEAUA 1-3 (1-1)