SPANIA ROMANILOR
Soare, clima mediteraneana, multe muzee si o alta cultura. O lume in care studentii romani invata sa fie altfel.
EUGENIA MIHALCEA
![]() |
VREME. Studentii straini viseaza la soare, dar Spania le rezerva
surprize
|
DIFERENTE. Dan isi face doctoratul in Spania. In Romania nu i s-a parut ca ar fi invatat foarte multe. Este de parere ca a facut o alegere buna, pentru ca sistemul de invatamant spaniol este foarte diferit fata de ceea ce a vazut in Romania. "Nu se bazeaza totul pe examinari orale, deoarece profesorul nu este destul de obiectiv pentru a putea decide.
In semestrul trecut a trebuit sa predau practica de management, deci cunosc situatia atat din partea studentului, cat si din cea a profesorului", spune Dan. Studiul, in general, se face individual, dupa cum spun tinerii care studiaza la universitati din Spania, iar lucrarile pe care le fac si le aleg in functie de interesul fiecaruia, mai ales pe suport tehnic. "Aceasta ar fi una din lipsurile facultatii din Timisoara unde am studiat, faptul ca faceam contabilitate, statistica si trasporturi pe hartie, informatica, la un singur calculator trei oameni si nu se punea accent pe prezentari de lucrari", spune Andreea.
Studentii subliniaza faptul ca profesorii sunt mult mai apropiati de tineri si ca in general cadrul didactic are biroul lui, unde de doua ori pe saptamana e disponibil in orice problema care apare. Si cu scuzele ca nu poti veni la cursuri sau si mai rau la examen. Chiar si astea sunt mult mai serioase. Studentul il poate suna pe profesor in ziua examenului sa-l anunte ca nu poate ajunge la examen din diverse motive. Iar daca acestea sunt foarte serioase, intervine consilierea psihologica sau numai sfatuire in cazul unor intamplari tragice, moartea unei rude, de exemplu.
EXAMINARILE. "Nu se practica forma orala a examinarilor, doar in cazuri exceptionale, fiindca exista credinta ca un singur profesor nu e destul de obiectiv sa decida nota, si atunci se fac prezentari in Power Point cu comentarii verbale.Adevarul e ca se insista mult asupra prezentarilor de acest gen", afirma Andreea.
UNIVERSITATI
| |
In ajutorul dumneavoastra, cele mai mari universitati din Spania: |
Burse de studiu
Tinerii care vor sa mearga sa studieze pe timp de vara in Spania pot opta pentru tipul de burse oferite pentru acest an de Oficiul National al Burselor de Studii in Strainatate din cadrul Ministerului Educatiei si Cercetarii. Mai precis, Institutul de Studii privind Bursa din Madrid organizeaza cursuri de vara contracost in perioada 1-29 iulie 2005.Cursurile se adreseaza licentiatilor si studentilor din ultimul an de studii universitare la facultati din domeniul economic in urmatoarele programe de specializare: finante-banci, comert exterior, gestiunea capitalului, analiza bursei, marketing international.
Cei interesati trebuie sa stie ca isi pot depune dosarele de candidatura pana la sfarsitul lunii iunie 2005 la adresa: IEB s Instituto de Estudios Bursatiles C/Alfonso XI, nr. 6, 28014 MADRID. Daca nu sunteti inca lamuriti in privinta acestor tipuri de studiu pe perioada verii, puteti obtine alte informatii despre conditiile financiare, sunand la telefonul 91 524 06 15, sau pe fax la 902 190 200/ 91 521 04 52; e-mail: programas@ieb.es; www.ieb.es.