Senatorul PSD Adrian Paunescu a catalogat ieri, in plenul Senatului, sondajul de opinie dat publicitatii de Societatea Academica Romana si realizat de Gallup drept o "capodopera a falsului si minciunii".
Paunescu a amintit de cele doua sondaje, unul IMAS si altul Gallup de saptamana trecuta, in care Alianta PNL-PD figura cu 43% din intentiile de vot si respectiv 52%. In aceleasi cercetari sociologice, PSD aparea cu 34%, respectiv 31% din intentiile de vot. Paunescu a recunoscut ca IMAS "putea fi suspectat de o oarecare partinire" pentru ca fostul director al acestui institut, Alin Teodorescu, este astazi deputat PSD. "Se poate conta mai mult pe obiectivitatea doamnei Alina Mungiu Pippidi (n.r. - presedintele SAR), care, in afara de faptul ca e de 15 ani o militanta inversunata impotriva stangii si, cu deosebire, impotriva PSD, este o adevarata masina de lux a previziunii si determinarii", a comentat ironic Paunescu.