PROIECT DE CASA
Arhitectura deosebita nascuta din dorinta de evadare din banal a tinerilor arhitecti din zilele noastre
Casa de vacanta reprezinta pentru fiecare locul de evadare din mediul urban si realitatea cotidiana, un spatiu de relaxare si recreere. Efectul dorit este determinat de factori precum amplasament, imagine, confort. Schimbarea cadrului urban cu unul natural, sustinuta prin imaginea constructiei, unicitatea designului exterior si personalizarea spatiului interior, trebuie sa alcatuiasca o atmosfera intima si familiara ferita de tumultul orasului.
MATERIALE
![]() |
DISTRIBUIREA FUNCTIUNILOR
Suprafata totala construita este de 120 mp, iar planimetria asigura necesarul temei de proiectare: doua dormitoare (13-15 mp), un spatiu de lucru (13 mp) deschis spre hol, o baie si un spatiu de zi (40 mp) ce inglobeaza livingul, locul de luat masa si o bucatarie minimala, alcatuind functiunea principala ce beneficiaza de cea mai buna pozitionare in plan, cu latura lunga orientata spre lac si suprafata mare vitrata ce inrameaza peisajul superb. Terasa este o extindere a spatiului interior, consola accentuand imaginea de "punte spre lac". Compozitia pe teren este intregita de garajul pentru trei automobile, tratat in acelasi limbaj arhitectural, terenul de tenis si piscina exterioara.PROIECTAREA
![]() |
Proiect conceput de arhitect:
Karin Serban, telefon: 0745.841.897
![]() |
![]() |
![]() |
CATRE ARHITECTI
|
Jurnalul National, prin suplimentul
Jurnalul Casei mele, este partener media al Anualei de Arhitectura
a Municipiului Bucuresti,
editia 2006. Venim in sprijinul arhitectilor inclusiv prin rubrica "Proiect de casa", in care ii invitam sa isi prezinte propunerile. Astfel, proiectele pot aparea
in acest format in paginile suplimentului. Pentru detalii ne puteti scrie la adresele de e-mail jcm@jurnalul.ro sau georgiana.teodorescu@jurnalul.ro
|