Jurnalul.ro Vechiul site Old site Arhiva Jurnalul Arhiva Jurnalul Formula 1: Sebastian Vettel a câştigat MP al Spaniei!.

Formula 1: Sebastian Vettel a câştigat MP al Spaniei!.

22 Mai 2011   •   14:06

Pilotul german al echipei Red Bull Racing, Sebastian Vettel, campionul mondial en-titre, a castigat Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei, a cincea etapa a Campionatului Mondial, care a avut loc, duminica, pe Circuit de Catalunya de langa Barcelona.

Vettel, care a bifat astfel a patra victorie in acest sezon, a fost urmat de pilotii englezi ai echipei McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton, invingatorul din MP al Chinei, si Jenson Button.

Plecat din pole-position, australianul Mark Webber (Red Bull Racing) a ratat complet startul, iar la final s-a clasat doar pe locul 4 in fata lui Fernando Alonso (Ferrari). Spaniolul a trebuit sa se multumeasca doar cu locul 5 in ciuda unui start de cursa senzational, cand a devenit lider in primul viraj dupa ce a plecat de pe locul 4, depasindu-i succesiv pe pe Hamilton, Vettel si Webber.

Mercedes GP a obtinut locurile 6 si 7 prin Michael Schumacher si Nico Rosberg, septuplul campion mondial reusind sa-l invinga in premiera in acest sezon pe mai tanarul sau coleg, in ciuda eforturilor acestuia de a-l depasi.

In Spania au mai punctat Nick Heidfeld (Germania/ Lotus-Renault) - locul 8, Sergio Perez (Mexic/Sauber-Ferrari) - locul 9 si Kamui Kobayashi (Japonia/Sauber-Ferrari) - locul 10.