Romanii sunt decisi in ceea ce priveste presa si vedetele ei. Jurnalistii de succes au locul clar in topul cititorilor.
|
|
![](/modules/pnCPG/coppermine/albums/userpics/10001/Untitled-3%7E369.jpg)
Pe locul al doilea se afla Ion Cristoiu. "Singur impotriva tuturor", cu pasiunea sa pentru "istoria ca telenovela", el are admiratia a 8,9% dintre romanii care urmaresc presa.
Pe 8,3% dintre romani i-a cucerit "obraznicia" celui care a intrat in istoria presei romanesti ca tanarul jurnalist care a facut primul pas pe drumul "Milionarului de la miezul noptii", primul talk-show din Romania.
Daca pe Cristian Tudor Popescu (foto 1) si pe Ion Cristoiu (foto 2) ii admira mai mult barbatii, Marius Tuca (foto 3) se bucura de o admiratie mai mare din partea femeilor.
Pe de alta parte, Cristian Tudor Popescu este cel mai popular in randul banatenilor, pe Ion Cristoiu il indragesc cel mai mult bucurestenii, iar Marius Tuca se bucura de cea mai mare popularitate in Transilvania.
NEMULTUMITI. Robert Turcescu, este "100%" pe locul al patrulea, cu simpatia a 2,8% dintre devoratorii de mass-media. Urmeaza Ovidiu Ioanitoaia, directorul Gazetei Sporturilor si realizatorul primului talk-show sportiv din Romania.
VETERANII CONDEIELOR
|
Realizatorul emisiunii "100%" de la Europa FM si Realitatea TV, Robert Turcescu, spune ca "jurnalismul nu este decat munca, foarte multa munca". Nascut de Ziua Mondiala a Libertatii Presei, Turcescu a fost considerat o aparitie rebela in domeniul mass-media.
Director al Gazetei Sporturilor si prezentator al emisiunii Recursul Etapei, Ovidiu Ioanitoaia poate fi considerat unul dintre cei mai mari jurnalisti ai presei sportive. A fost desemnat de 11 ori cel mai bun ziarist al anului si a primit numeroase premii si distinctii.
Poet si ziarist, critic si comentator, Mircea Dinescu este "Omul de show", asa cum l-au numit colegii lui din presa.
Dinescu este actionar principal la cotidianul Gandul si publicatiile Dilema Veche, Aspirina Saracului si Plai cu boi. (Anca Alexe)
|
Care este ziaristul
care va place cel
mai mult?
| ||
|