Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga I: Concordia Chiajna - Petrolul Ploieşti 2-2

Liga I: Concordia Chiajna - Petrolul Ploieşti 2-2

01 Aug 2015   •   08:13
Sursa foto: anek_s/Getty Images/iStockphoto

Concordia Chiajna a terminat la egalitate cu Petrolul Ploieşti, 2-2 (1-1), vineri seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a patra a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin tunisianul Sofien Moussa (36), la primul său gol în Liga I. Petrolul a rămas în zece oameni, după ce fundaşul francez Faugh-Porret a fost eliminat pentru henţ în propriul careu, dar penalty-ul executat de Florin Purece a fost apărat de Pecanha (41).

Concordia a egalat în finalul primei reprize, graţie autogolului lui Alexandru Benga (45), iar în debutul reprizei secunde a preluat conducerea graţie unui gol senzaţional marcat de Tiberiu Serediuc (47).

Petrolul a reuşit să smulgă un punct deşi a jucat mai bine de o reprize în inferioritate, în urma golului marcat de Laurenţiu Marinescu (77).

Niciuna dintre formaţii nu a câştigat în acest debut de campionat.

CS Concordia Chiajna - FC Petrolul Ploieşti 2-2 (1-1), stadion "Concordia" - Chiajna
Au marcat: Alexandru Benga (45, autogol), Tiberiu Serediuc (47), respectiv Sofien Moussa (36), Laurenţiu Marinescu (77).
Cartonaş roşu: Jérémy Faugh-Porret (Petrolul, 40).
Florin Purece (Concordia) a ratat un penalty în minutul 41 (a apărat Pecanha).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Denis Haidiner (Hunedoara)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Imilian Şerbanică (Bucureşti) - LPF