Jurnalul.ro Sport Fotbal international Brazilia - Croatia 1-0 / Campioni doar o repriza

Brazilia - Croatia 1-0 / Campioni doar o repriza

de Daniel Stan    |    14 Iun 2006   •   00:00
Brazilia  -  Croatia 1-0 / Campioni doar o repriza

Campioana Mondiala, Brazilia, a debutat cu o victorie la limita. Chiar daca porneau ca mari favoriti, sudamericanii au avut destule emotii pana cand au obtinut cele 3 puncte. Cel care a facut diferenta a fost Kaka, autorul unui gol superb in minutul 44.

In cautarea celui de-al saselea titlu mondial, brazilienii au tremurat destul de serios aseara, in meciul de debut la Cupa Mondiala impotriva Croatiei. Au castigat in final, dar cu emotii, dupa o repriza secunda in care croatii le-au pus mari probleme.

LEJERITATE. Elevii lui Carlos Alberto Parreira au inceput cu gandul la spectacol. Ceva au reusit ei, insa prea putin decat ceea ce se asteptau cei 72.000 de spectatori prezenti pe Stadionul Olimpic din Berlin. Cu toate piesele grele la dispozitie, campionii mondiali au deschis scorul prin superba reusita a lui Kaka, dupa care impresia generala a fost ca au continuat sa trateze jocul cu lejeritate. Acest lucru avea sa-i coste dupa pauza, cand croatii au beneficiat de cateva sanse uriase. Nu a fost sa fie pentru cei alintati candva "brazilienii estului". In schimb, chiar obtinuta si la limita, victoria de aseara le aduce lui Ronaldinho si companiei in gradina un nou record: opt victorii consecutive la Cupa Mondiala.

BRAZILIA - CROATIA 1-0
  • Au marcat: Kaka (’44)
  • Stadion: Olympia, Berlin
  • Ambianta: 72.000

BRAZILIA: Dida - Cafu, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Ze Roberto, Emerson, Kaka, Ronaldinho - Adriano, Ronaldo (’69 Rubinho) Antrenor: Carlos Alberto Parreira

CROATIA: Pletikosa - Dario Å imić, Robert Kovač, Simunic - Srna, Tudor, Kranjčar, Niko Kovač (’41 Leko), Babić - PrÅ¡o, Klasnić (’56 Olic) Antrenor: Zlatko Krancjar

Arbitru: Benito Archundia (Mexic)