Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Viitorul - Astra Giurgiu 1-0. Victorie obținută în prelungiri

FC Viitorul - Astra Giurgiu 1-0. Victorie obținută în prelungiri

FC Viitorul Constanţa a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reuşit în minutele adiţionale de Tudor Băluţă (90+2), cu capul, din recentrarea lui Mihai Voduţ. Acesta este primul gol în Liga I pentru Băluţă.

Astra a suferit prima sa înfrângere în actuala ediţie a Ligii I.

Giurgiuvenii au primit golul într-un moment în care evoluau în nouă jucători, după ce Erico a fost eliminat în min. 34 pentru al doilea cartonaş galben, iar fundaşul Risto Radunovic era accidentat.

FC Viitorul a avut şi o bară în acest meci, prin Ionuţ Vînă (48).

După marcarea golului Gheorghe Hagi, antrenorul echipei Viitorul, şi secundul de origine turcă al Astrei, Yuksel Yeşilova, au fost trimişi în tribună în urma unui conflict la marginea terenului.

FC Viitorul Constanţa - AFC Astra Giurgiu 1-0 (0-0), Academia Hagi - Stadionul Central - Ovidiu
A marcat: Tudor Băluţă (90+2).
Cartonaş roşu: Erico Da Silva (Astra, 34).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) - CCA, Ion Craiu (Bucureşti) - LPF