Jurnalul.ro Sport Marius Copil, învins în primul tur al calificărilor la Roland Garros

Marius Copil, învins în primul tur al calificărilor la Roland Garros

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de chilianul Marcelo Tomas Barrios Vera cu 4-6, 6-3, 7-6 (5), marţi, la Paris, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Copil (30 ani, 227 ATP) s-a înclinat după două ore şi 44 de minute de joc efectiv. Meciul a fost întrerupt luni noaptea, la scorul de 4-4 în decisiv. Marţi, Copil a început foarte bine cu break şi a servit pentru meci la 5-4, dar sud-americanul a făcut contra-break. Barrios a condus cu 6-5, Copil a egalat şi a trimis setul în tiebreak, unde chilianul s-a impus cu 7-5.

Subiecte în articol: marius copil