Jurnalul.ro Ştiri Social Primărie în bloc: Autoritatea locală așteaptă un sediu nou de peste un deceniu

Primărie în bloc: Autoritatea locală așteaptă un sediu nou de peste un deceniu

de Redacția Jurnalul    |   

Primăria orașului Fetești, județul Ialmița, funcționează într-un bloc de apartamente de circa un deceniu.

Funcționarii primesc cetățenii în locuințe de 2 sau 3 camere. De 10 ani, sediul oficial funcționează fără clădire proprie, după ce vechea primărie a fost declarată imobil cu risc seismic ridicat. Avizierul blocului a devenit panou de anunțuri publice, potrivit observatornews.ro.

Provocări pentru cetățeni și angajați

Contribuabilii sunt ghidați de GPS în zone rezidențiale, neașteptându-se să găsească funcționari publici la etajele unui bloc.

Departamentul Taxe și Impozite s-a mutat recent de la etajul 2 la parter pentru a avea acces mai facil persoanele cu dizabilități, dar situația rămâne complicată.

Angajații gestionează zilnic treburi administrative în spații domestice, fără infrastructura normală a unei instituții publice.

Evacuarea din fosta primărie a forțat această soluție temporară, care însă se tot preleungește. Se așteaptă construirea unei clădiri noi de un deceniu.

 

 

Subiecte în articol: primarie bloc fetesti
TOP articole pe Jurnalul.ro:
Parteneri