Jurnalul.ro Sport Fotbal international România U18, remiză într-un meci amical cu naționala Italiei

România U18, remiză într-un meci amical cu naționala Italiei

de Redacția Jurnalul    |

Echipa națională de fotbal a României U18 a remizat, duminică, într-un meci amical contra naționalei Italiei U18. În primul meci cu Italia, România a pierdut cu 3-1.

Ambele partide, atât egalul, cât și înfrângerea, s-au jucat pe Stadionul Concordia din Chiajna.

În cel de-al doilea meci de pregăire disputat duminică, la București, naționala U18 condusă de Ion Marin și Italia au încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce la pauză rezultatul era 0-0.

Italienii au deschis scorul în minutul 51 prin Spinacce, România reușind egalarea prin Luca Szimionaș 10 minute mai târziu.

Oaspeții au trecut din nou în avantaj în minutul 71, după reușia lui Bonanomi, Ianis Tarbă stabilind rezultatul final cu 3 minute înaintea finalului, la capătul unei acțiuni personale.

Iată componența celor două echipe:

ROMÂNIA: 12. Munteanu (1. Sandu 46′)- 3. Fălcușan-cpt., 15. Ureche, 4. Shehait – 11. Păcuraru, 6. Marin, 16. Băsceanu (7. Tarbă 46′), 18. Szimionaș (10. Florea 82′) – 2. Chinteș (13. Cercel 82′), 9. Vermeșan (19. Vescan-Kodor 46′), 5. Călugăr (8. Matei 33′)

Rerzerve: 23. Găgeatu – 14. Brumă, 17. Ciupei, 20. Lăpădătescu, 21. Maeschi, 22. Cepoi

ITALIA: 12. Mascardi – 19. Ventre, 15. Plaia, 23. Bassino, 13. Simonetto (2. Bakoune 82′) – 14. Deli (21. Fiorini 90’+3), 8. Riccio-cpt., 16. Bonanomi (17. Scotti 82′) – 20. De Pieri (9. Fini 46′), 10. Carfora (7. Crapisto 66′), 11. Ravaglioli (18. Spinacce 46′)

Rezerve: 1. Martinelli – 5. Sadotti, 6. Ramaj

În meciul de joi, România a pierdut cu 3-1. Tricolorii au deschis scorul din penalty în minutul 24 prin Ioan Vermeșan, italienii reușind egalarea prin Filippo Scotti în ultimul minut al primei reprize, în urma unui corner.

În cea de-a doua repriză, oaspeții au trecut în avantaj în minutul 62, după o reușită semnată din penalty de Filippo Pagnucco, tot de la 11 metri punctând și Leonardo Mendicino în minutul 84, acesta fiind și scorul final, 3-1 în favoarea naționalei Italiei.

Subiecte în articol: România U18 italia