Jurnalul.ro Sport Sporturi Victoria României la Campionatele Balcanice de box de la Zagreb

Victoria României la Campionatele Balcanice de box de la Zagreb

România a câștigat trei medalii de aur şi una de argint la Campionatele Balcanice de box de la Zagreb.

Aurul a fost obţinut de Eugenia Anghel, la cat. 48 kg, Claudia Nechita, la cat. 57 kg, şi Alexandra Petcu, la cat. 81 kg.

Medalia de argint a fost cucerită de Steluţa Duţă, la cat. 51 kg.

Eugenia Anghel a trecut în finală de Sandra Maran (Serbia), cu 3-2. Claudia Nechita a câştigat finalacontra croatei Nikolina Cacic. Alexandra Petcu a învins-o în finală pe croata Ivona Brnic, prin KO în prima repriză. Steluţa Duţă a fost întrecută în ultimul act de Nina Radovanovic (Serbia), cu 5-0.

Țara noastră a participat cu numai patru sportive la Campionatele Balcanice de la Zagreb.