Jurnalul.ro Sport Sporturi VICTORIE pentru Simona Halep. Cea mai frumoasă lovitură a anului 2021

VICTORIE pentru Simona Halep. Cea mai frumoasă lovitură a anului 2021

Simona Halep a realizat cea mai frumoasă lovitură a anului 2021 în circuitul profesionist de tenis feminin, arată rezultatele anchetei WTA.

Aceasta a fost executată în luna octombrie, cu o minge trimisă în lung de linie care i-a adus punctul de 5-2 în setul al doilea al meciului cu Gabriela Ruse, din primul tur la Transylvania Open. Simona Halep a câștigat cu 6-1, 6-2 şi s-a calificat în optimi.

Adversara sa în finală a fost taiwaneza Su-Wei Hsieh, cu o fază realizată în meciul cu ucraineana Marta Kostiuk, din primul tur de la Abu Dhabi, la scorul de 2-5, 0-15.

Simona Halep câștigă pentru a doua oară ancheta ''WTA Shot of the Year'', prima fiind în 2018, cu o mine la fileu în meciul cu poloneza Agnieszka Radwanska, la Miami, care i-a adus primul ghem din setul decisiv, după ce s-a impus în primul act cu 6-3 şi l-a cedat pe al doilea cu 2-6.

Subiecte în articol: tenis simona halep