Vinurile romanesti dau clasa - cel putin in concursurile organizate la Bucuresti - celebrelor lor surate din Franta, Italia, Spania sau Africa de Sud. Ele au castigat 56 din cele 60 de medalii de aur si argint acordate in cadrul Concursul International de Vinuri Bucuresti 2004.
FLORINA ZAINESCU
CONCURENTA. Un numar de aproximativ 240 de sortimente de vinuri, din 18 tari, au participat, in perioada 31 octombrie-2 noiembrie, la cea de-a doua editie a Concursului International de Vinuri Bucuresti. Romania a aruncat in lupta rodul muncii a 30 de producatori si importatori de vinuri, printre care Cotnari, Murfatlar, Cramele Prahova, Odobesti, Pietroasele, Cramele Recas si Vincon Vrancea. Contracandidati: licori bahice din Africa de Sud - tara care a obtinut la editia de anul trecut cele mai multe medalii la sectiunea vinuri rosii - Australia, Franta, Italia, Spania, Portugalia sau California.
CASTIGATORI. Pe primul loc in topul celor mai galonati producatori se inscriu Murfatlar, cu 8 medalii de aur, Cotnari, rasplatit cu 5 medalii de aur si una de argint, si Vincon Vrancea si Cramele Recas, cu o medalie de aur si 4 de argint.