Un sfert dintre participantii la un sondaj realizat zilele trecute pe Internet au declarat cu fruntea senina ca adorm cu capul pe birou sau in timpul sedintelor.
CRISTIAN IONITA
![]() |
ORIENTARE. Salariul merge, angajatul doarme, concedierea bate la usa
|
MOTIVE. "Cauzele somnului in timpul programului nu sunt doar financiare, ci sunt si marturia nonmotivarii sau suprasolicitarii angajatilor", apreciaza compania Neogen, care a interogat peste 4.000 de romani daca au dormit vreodata la serviciu, intr-un studiu realizat pe site-ul BestJobs.ro. Sondajul cu intrebarea: "Ai adormit vreodata la serviciu?" realizat pe un esantion de 4.158 de repondenti a avut rezultate surprinzatoare: 28% (1.164 de repondenti) au ales varianta "Nu, dar de multe ori e o provocare sa stau treaz", iar 38% (1.580) au spus ca nici nu le-a trecut vreodata prin cap sa adoarma in timpul programului. Pe de alta parte, 28% dintre participanti au recunoscut cu nonsalanta ca mai trag cate un pui de somn la birou, iar 6% au spus ca se mai intampla sa-i ia somnul in timpul unei sedinte.
SOMNOROSII. Barbatii sunt cu putin mai somnorosi decat femeile, doar 2% mai multi recunoscandu-si somnolenta. 81% dintre persoanele cu varste intre 45-55 de ani nu au avut probleme cu somnul niciodata la birou. De cealalta parte a baricadei sunt tinerii: pentru 24% dintre tinerii intre 20 si 25 de ani, a sta treji este o provocare.