Jurnalul.ro Calendar Omul zilei - Alexandru Epureanu

Omul zilei - Alexandru Epureanu

14 Oct 2014   •   00:57
fotbalist
Căpitanul naţionalei Moldovei şi fundaşul Istanbul BB, Alexandru Epureanu a făcut istorie în partida Rusia-Moldova, încheiată cu 1-1 datorită execuţiei sale de zile mari. Scorul a fost deschis de ruşi, în minutul '73, însă bucuria lor nu a durat mai mult de un minut deoarece omul momentului în preliminariile CE 2016, aşa cum poate fi considerat Alexandru Epureanu a adus egalarea cu o lovitură de efect, care a redus la tăcere fanii prezenţi în arenă. A fost al 8-lea gol marcat la naţională de apărătorul lui Istanbul BB. În vârstă de 28 de ani, Epureanu a mai evoluat la echipe ca Zimbru Chişinău, Sheriff Tiraspol, FC Moscova, Dinamo Moscova şi Anji Mahacikala. În 2007 a fost desemnat drept cel mai bun fotbalist din Republica Moldova. Pentru evoluţia cu totul spectaculoasă care le-a adus vecinilor noştri prestigiosul rezultat de 1-1 cu Rusia, Jurnalul Naţional îl declară pe Alexandru Epureanu “Omul Zilei”.