de Mihai Igirosanu    |    01 Oct 2013   •   00:07
Omul zilei -  Alexandru Maxim
Sursa foto: DANIEL MAURER/EPA/Intact Images
jucător VfB Stuttgart
Internaţionalul Alexandru Maxim a făcut din nou furori în Bundesliga în tricoul celor de la VfB Stuttgart. Micuţul mijlocaş român a contribuit iar la un succes clar al echipei care în această vară l-a transferat de la Pandurii Târgu-Jiu. De această dată, victimele lui “Max” au fost cei de la nou-promovata în prima ligă germană Eintracht Braunschweig. Duminică seară, inspirată de forma extraordinară a fotbalistului român, VfB Stuttgart a câştigat cu 4-0 pe terenul celor de la Braunschweig. În cele 87 de minute petrecute pe gazon, românul a marcat un gol, cel de 2-0, în minutul 51, plasându-se perfect la un balon respins în faţă de portarul gazdelor, iar apoi a centrat pentru reuşita golgeterului bosniac Ibisevici. Pentru noua reprezentaţie de excepţie oferită în Bundesliga, Jurnalul Naţional în declară pe jucătorul lui VfB Stuttgart şi al echipei naţionale a României, Alexandru Maxim, “Omul Zilei”.