Jurnalul.ro Campaniile Jurnalul Operatiunea Ceata si fum Cupa Regelului Spaniei – Pe urmele lui Maradona

Cupa Regelului Spaniei – Pe urmele lui Maradona

de Ovidiu Ciutescu    |    19 Apr 2007   •   00:00

Prima semifinala Cupei Regelui Spaniei, disputata intre FC Barcelona si Getafe, a revenit „extraterestilor” cu scorul de 5-2. Meciul pe care echipa romanului Cosmin Contra l-a disputat miercuri seara a fost unul la discretia catalanilor. Dupa 30 de minute de acalmie, Barca a reusit deschiderea scorului, apoi urmand festivalul lui Lionel Messi.

Acesta a inscris un gol de antologie, dupa ce a reusit un slalom de 50 de metri in care a driblat sase jucatori adversi! Golul doi al barcelonei a fost comparat cu cel realizat la 22 iunie 1986 de Diego Armando Maradona. Acesta a marcat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Mexic, impotriva Angliei, golul victoriei dribland jumatate din echipa adversa.