Se spune că e plină ţara de neamuri proaste, de ciobani din aceia fără oi, dar cu pretenţii de Dorobanţi (sau de Rahova, că nici Rahova nu mai e ce-a fost). Ei, doar se spune, oameni răi, ţara e plină numai de coate goale, maţe fripte, moftangii, papugii, pungaşi (parol monşer!).
Dar asta e din alt film sau, mai bine zis, din altă piesă. În general, circul e total.
![5247-102597-036.jpg 5247-102597-036.jpg](/usr/imagini/5247-102597-036.jpg)
Ce lume! Ce mahala simandicoasă! În lumea lui Crăcănel, mangafalele au farmec, mult umor, ceva bun-simţ, ba chiar şi suflet. „Am plâns şi am iertat-o! Pe urmă am prins-o iar, şi iar am plâns, şi iar am iertat-o; nu de multe ori! Aşa, cam de vreo cinci, şase ori". Al naibii, Crăcănel (parol monşer!).
Poate că vizionarea filmului „D'ale carnavalului" determină gustarea şi reînţelegerea valorilor. În rest, măşti, public, sergenţi de noapte...