(C)RAMPE
Un mare om de spirit al neamului romanesc (l-am numit aici pe Nicolae Guta) revine, se intoarce si loveste din nou, de aceasta data cu un bulz... aaa... bluz de mare exceptie. Nu stiu dac-ati ghicit despre ce e vorba, dar ma simt dator sa evidentiez urmatoarele aspecte: acest bluz nu este o manea, este un bluz, dupa cum a tinut sa precizeze intelectualul intr-o emisiune de saptamana trecuta (mai exact la "Teo").
Ei bine, prezent in platoul emisiunii, marele om de spirit a tinut sa mentioneze pentru melomanii care-l adora ca noua melodie se circumscrie, de fapt si de drept, unei ambitii recente a bardului: cum maneaua nu mai e de mult o provocare, intelectualul s-a aplecat, mai nou, asupra genului acestuia, despre care am stabilit de la bun inceput ca este bluz.
Linia melodica, de o blandete exagerata, este insotita de o alta linie, de aceasta data imagistica. Linia imagistica (mai exact, videoclipul) sustine, intregeste, completeaza si mai-ce-vreti-dumneavoastra mesajul poetului, de la care aflam ca iubita lui are in poseta "un bilet de la altcineva" si, ca si cum asta n-ar fi fost suficient de crud pentru sensibilul poet, in telefonul ei mobil a mai gasit, dupa o scurta si eficienta scotoceala, doua numere straine. Remarcam: nu unul, ci doua numere. Fireste, de telefon.
![]() |