![]() |
CARICATURA |
(C)RAMPE
|
Ma sterg pe blugi si merg mai departeIntr-una din zilele trecute m-a gainatat cineva dintr-un pom si m-am gandit ca e de bine, mai ales ca, dupa ce mi-am trecut degetele prin par, mi-am dat seama ca, fiind pe strada, n-aveam si eu unde sa ma spal. Asa ca m-am sters pe blugi si-am mers mai departe. Norocul nu mai avea cum sa dea peste mine, pentru ca deja daduse; cel mult, puteam sa sper sa dea o masina peste mine sau, mai rau, camioneta asta care-mi arunca fum in ochi. Fum in ochi, praf in ochi, pietre-n ochi, orice, dar numai in ochi sa fie. Asa ca ma-ntreb si eu, ca omuâ, ce este viata daca nu un fum, un praf, o piatra sau orice altceva aruncate-n ochi? Dar omul? Ce este omul si incotro se-ndreapta el? Dar ce este o ploaie? Dar ce este ceea ce este? Ceea ce este chiar este, sau e aruncat asa, la deruta, sa ne bulucim toti ca musca la balegar? Domnilor, domnisoarelor si doamnelor, iata intrebarea! Sau iata intrebarile! Si acum, justificare: am spus toate chestiile-astea ca s-aduc vorba de departe despre un nou videoclip extrem de muzical, in interpretarea lui extrem de Emanuel. |
CASUTA POSTALA
|
DANA MARIN, TARGOVISTE. Draga Dana, redactia iti multumeste foarte mult pentru seriile interminabile de bancuri, "productie proprie" pe care ni le trimiti. Si iti promitem ca vom lua in considerare o eventuala publicare a lor.
|
RautaCIZME
|
Mare-i gradina televiziunilor. Chiar cand credem ca pe sticla romaneasca nu se vad emisiuni mai jenante ca ale lui Dan Diaconescu - ala de trimite ziaristii la Henry Coanda ori de cate ori i se zbate acuâ de la aparatul de masurat cutremurele - am avut parte de o mare surpriza. Nasul. Despre porcaiala din studioul B1 ati aflat deja. Nu intram in amanunte, pentru ca jena a fost suficient de mare, iar limbajul asijderea.
Problema lui Radu Moralu, ca altfel nu-i putem spune, nu a fost Giovani Becali. A fost chiar el, moderatorul. El a stabilit tema, el a decis care sunt invitatii. El a vrut scandalul. Iar cand emisiunea a scapat de sub control, brusc vinovat nu mai este el. Despre ce se astepta sa vorbeasca Becali, despre ultima carte a lui Patapievici? Putea oricand sa iasa din emisiune, atunci cand a vazut ca invitatii o iau prin lanul de porumb. N-a facut-o decat mult prea tarziu. In aceste conditii, discursul "de dupa", in care isi punea cenusa in cap, nu mai are nici o logica din punct de vedere al moralitatii. O dovada in plus ca B1 TV a dat ulterior si o reluare a emisiunii. Traiasca ipocrizia! Traiasca ratingul!
Mie imi place tare Chuck Norris. Si-mi place la fel de tare si Steven Seagal. Sunt bulversat insa ca nu-mi dau seama care-i mai tare - Chuck sau Steven. Amandoi cu fete de plumberi, de hamali de piane, figuri interiorizate care l-ar fi facut pe Lombroso sa lucreze mult mai putin la teoria sa. Actori tari. Nici un zambet pe fata, (aproape) nici o prezenta feminina in filmele lor. Doar lovituri rapide de picior si trecuturi misterioase. Pe langa ei, tipii din K1 par proaspeti inscrisi in GDS. Si, totusi, care-i mai tare - Chuck Norris sau Steven Seagal?
|