Jurnalul.ro Sport Revenire spectaculoasă: Ana Bogdan a trecut în turul trei la Challangerul de la Iași

de Redacția Jurnalul    |    20 Iul 2023   •   19:44
Sursa foto: Facebook

Favorită numărul doi a Challangerului de la Iași, Ana Bogdan a reușit joi să se califice în sferturile de finală, după ce a trecut cu mici emoții de elvețianca Conny Perrin, numărul 433 mondial.

Ana Bogdan, numărul 49 WTA, s-a impus în trei seturi, cu 6-4, 3-6, 6-1, după un joc ce a durat două ore și 18 minute.

Românca s-a desprins repede la 5-0, în primul set, și părea că va mărșălui spre victorie, în fața unei adversare mult mai slab clasate. În cele din urmă Perrin a revenit și a recuperat cele două break-uri, dar a mai cedat o dată serviciul la 5-4.

Revenirea a continuat totuși în setul secund, pe care elvețianca l-a câștigat cu 3-6, reușind chiar 3 break-uri.

Ana Bogdan a ridicat apoi nivelul de joc, în setul 3, confirmându-și statutul de favorită numărul 2, cu un 6-1, care o duce în sferturi, unde o va întâlni o altă elvețiancă, pe Simona Waltert (131 WTA), favorită numărul 5.