Jurnalul.ro Sport Calificarea se joaca in Banie

Calificarea se joaca in Banie

17 Mar 2005   •   00:00

Farul - "U" Craiova 1-0

Considerati favoriti in fata oltenilor de la Universitatea, componentii Farului n-au reusit aseara decat o victorie la limita, cu 1-0, pe propriul stadion in turul semifinalei de Cupa.

ECHILIBRAT. Oarecum paradoxal, inceputul meciului le-a apartinut oaspetilor, care au aratat o alta fata decat in prima etapa a returului, cand au pierdut la Ramnicu Valcea contra lui FC Arges. Cu destule modificari in primul "unsprezece" dupa dezastrul suferit in fata pitestenilor, craiovenii au avut in Plesan, Schumacher si Dragan cei mai periculosi oameni, ultimul ratand in prima repriza de doua ori deschiderea scorului. Treptat, elevii lui Grigoras au echilibrat balanta, presand tot mai mult poarta lui Guso, iar bosniacul a facut din nou minuni intre buturi. Dupa pauza, golul a venit in urma unei faze care nu anunta nimic, cand Papura a gafat ca un incepator, trimitand in interiorul propriului careu o minge pe care voia s-o degajeze, de unde, pe faza, Gurita (foto centru) n-a mai ratat. Totusi, oltenii au irosit pe final doua ocazii uriase, prin Plesan si Bordeanu, ex-stelistul reusind o cursa senzationala, in care a driblat nu mai putin de sase adversari. (Vicentiu Neagoe, Mario Morcov)