Jurnalul.ro Sport Constantin Andoni, la a doua medalie de aur la Europenele Masters de atletism

Constantin Andoni, la a doua medalie de aur la Europenele Masters de atletism

de Redacția Jurnalul    |    27 Sep 2023   •   10:30

Sprinterul român Constantin Andonii (M35) a urcat marți din nou pe prima treaptă a podiumului de premiere în proba de 400 m din cadrul Campionatelor Europene Masters de atletism de la Pescara (Italia), după aceeași performanță reușită la 200 m.

Adoni a terminat cursa cu timpul de 48,64, adăugând o a doua medalie de aur în palmaresul propriu, dar și în cel al echipei României, care a mai obținut și alte medalii în cadrul competiției.

Tot marți, Bianca Paun a fost a treia la 400 m (F45), fiind cronometrată în 59,40 secunde, un nou record național. Rezultatul este de apreciat în condițiile în care atleta a evoluat accidentată.

Tot cu medalie de bronz a fost recompensată și performanța lui Daniel Halapciuc, la 400 m (M40) – care a realizat timpul de 50,84 secunde.

Anterior, Adina Gheorghiu (F45) a câștigat medalii de aur în probele de 100 și 200 metri, iar Margareta Anton (F60+), a obținut bronzul la aruncarea suliței (31,28 m).