Jurnalul.ro Sport Cupa UEFA / "Minerii", ingropati

Cupa UEFA / "Minerii", ingropati

11 Mar 2005   •   00:00

Dupa ce a eliminat pe Schalke 04, Sahtior Donetk s-a impiedicat de un adversar cu un nume mai putin impresionant - AZ Alkmaar. "Minerii" au fost invinsi pe teren propriu, 1-3, si au sanse destul de reduse de calificare.

UNICAT. Razvan Rat (stanga, in duel cu Meerdink) a fost singurul roman care a jucat joi in Cupa UEFA
ESEC. Dintre jucatorii romani, Mircea Lucescu l-a trimis in teren doar pe Razvan Rat, in timp ce Cosmin Barcauan si Flavius Stoican au ramas pe banca de rezerve. Nelisse a deschis scorul pentru olandezi, iar dupa numai doua minute, ucrainenii au avut ocazia sa egaleze, insa Srna a ratat penalty-ul acordat pentru un fault la Brandao. In cele din urma, Sahtior a restabilit egalitatea printr-un gol al lui Matuzalem, in ultimul minut al primei parti. Inutil, pentru ca pana la final Alkmaar a mai punctat de doua ori. A fost pentru prima oara cand "minerii" au primit trei goluri pe teren propriu, de cand sunt pregatiti de Mircea Lucescu. "Uneori in fotbal o echipa care nu-si creaza nici o ocazie inscrie trei goluri. Adversarii nostri au castigat datorita experientei, a disciplinei si devotamentului. Nu cred ca meritau o astfel de victorie. Sansele noastre sunt mici, dar ele exista", a zis Lucescu.

Intr-o alta partida, Sporting Lisabona a invins cu 3-2 in deplasare la Middlesbrough. Marius Niculae a fost doar rezerva in echipa "leilor". (Delia Gomoescu)