Jurnalul.ro Sport Dinamo București s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European League

Dinamo București s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European League

de Redacția Jurnalul    |    02 Apr 2024   •   21:46

Echipa de handbal masculin Dinamo București s-a calificat marți în sferturile de finală ale EHF European League. Campioana României a câștigat meciul retur din optimile de finală împotriva danezilor de la Silkeborg. Meciul a avut loc în deplasare, Dinamo învingând cu 27-24 (16-8).

După ce a reușit victoria și în tur, la București, în primul meci al optimilor de finală ale EHF European League, în compania echipe Bjerringbro Silkeborg, românii au câștigat și returul, dominând partida pe toată durata sa.

Gazdele, care își propuneau să răstoarne dezavantajul de trei goluri din tur, au avut in start de meci slab, Dinamo având chiar și 10 goluri avans în prima repriză, pe fondul unei prestații foarte bune a portarului Cupara. În partea a doua, danezii s-au apropiat, dar insuficient pentru a obține calificarea.

Partida s-a încheiat cu scorul de 24-27 (8-16), Dinamo avansând în sferturile de finală ale competiției, unde vor întâlni pe danezii de la Skjern.