Jurnalul.ro Sport Divizia A / Zmei in Europa, greoi in Romania

Divizia A / Zmei in Europa, greoi in Romania

de Andrei Nicolescu    |    20 Mar 2006   •   00:00

Rapid a smuls ieri un rezultat de egaliate la Mioveni, 1-1, cu FC Arges cu un gol marcat in ultimele secunde ale meciului. Steaua nu a reusit decat un rezultat de egalitate, 0-0 in Cotroceni, cu FC National.

FC ARGES - RAPID 1-1 / Revansa norocului

Dupa ce remizase cu Steaua, in etapa precedenta, trupa lui Sorin Cartu a fost la mai putin de doua minute sa invinga cealalta echipa romaneasca ramasa in Cupa UEFA, Rapid.

Startul meciului a fost unul perfect pentru gandirea tactica a lui Sorin Cartu, echipa sa deschizand scorul prin Costescu (’12), la o greseala de pla-sament a capitanului rapidist, Maftei.

STERILITATE. Razvan Lucescu a inceput fara principalele sale arme ofensive, Mugurel Buga si Daniel Niculae, fapt care a condus la o repriza secunda in care emotiile la poarta Argesului au lipsit aproape cu desavarsire. Ingrijorat de sterilitatea atacului, tehnicianul oaspetilor l-a lasat la vestiare pe Burdujan, inlocuit cu Viorel Moldovan, pentru ca dupa cinci minute de la reluare sa-l arunce in lupta pe Buga, in locul inexistentului Vasilache. In minutul 65, Stancu a fost schimbat cu Daniel Niculae, astfel ca, in disperare de cauza, Rapid avea patru atacanti pe teren. Riscul a fost rasplatit in cel de-al doilea minut de prelungire, cand Viorel Moldovan a adus o egalare in extremis, speculand lipsa de reactie a lui Rohat si a portarului Guso.

MENTALITATE. Desi afectat de golul primit pe final, Cartu n-a uitat ca, in tur, la Bucuresti, echipa sa a egalat tot in ultimele secvente ale partidei. "Intr-un fel s-au revansat. Din pacate, jucatorii mei n-au mentalitatea necesara sa joace la acelasi nivel contra echipelor mari. Cativa au fost coplesiti azi", a declarat antrenorul Argesului. "Rezultatul nu e meritat. Trebuia sa castigam. In afara golului am avut patru ocazii mari, iar Pitestiul, dupa ce a inscris, n-a mai tras pe poarta noastra", a spus Razvan Lucescu.

BANII INAPOI
Cele cateva sute de suporteri care au ramas pe dinafara stadionului au avut parte de un episod inedit. Dupa fluierul de start al arbitrului Augustus Constantin, la initiativa conducerii, contabila clubului pitestean a iesit la gard, restituind fanilor banii pe care acestia ii dadusera pe bilete. Cu toate acestea, la mijlocul primei reprize, gazdele au deschis una dintre porti, permitandu-le oamenilor sa intre in curtea unui localnic, aflata, culmea, in spatele uneia dintre porti. De acolo au urmarit intalnirea circa 500 de spectatori.

INCIDENTE INAINTE DE MECI
Aproximativ 300 de spectatori ramasi in afara stadionului din Mioveni au incercat sa forteze patrunderea in arena, fiind nevoie de interventia fortelor de ordine pentru degajarea zonei. Pe Stadionul "Municipal" au fost prezenti mult peste 5.000 de spectatori, cat este capacitatea maxima. Sute de persoane, atat sustinatori rapidisti, cat si fani ai pitestenilor, au ramas la porti, in ciuda faptului ca aveau bilete achizitionate pentru acest joc.

FC NATIONAL - STEAUA 0-0 / Inapoi la zero

FRACTURA. Atacantul stelist Victoras Iacob a suferit o fractura de clavicula si nu va mai putea juca in acest sezon
Dupa victoria obtinuta la Sevilla, Steaua a revenit la seria meciurilor fara gol din tara, partida semanand la perfectie cu cea cu FC Arges din etapa trecuta.

Desi au avut un program foarte incarcat in ultimul timp, stelistii au dominat autoritar, dar ineficient un adversar care a preferat sa se apere si sa incerce arma contraatacului. Ros-albastrii raman astfel la doua puncte in spatele lui Dinamo si vor avea un meci de foc duminica viitoare, cu Poli Timisoara, avantajul fata de echipa lui Hagi fiind acum de un singur punct.

ACUZE. Ca si dupa partida cu FC Arges, Cosmin Olaroiu a dat vina pe jocul ultradefensiv al adversarilor. "Nu inteleg sensul acestui joc, cu o echipa aflata la mijlocul clasamentului, fara griji, care in mod normal ar fi trebuit sa joace mai deschis. Daca noi suntem o echipa defensiva, ma intreb cum sunt celelalte echipe pe care le intalnim. Am avut o prima repriza buna, dar apoi pierderea lui Iacob si unele greseli de arbitraj si-au pus amprenta", a spus Olaroiu. "Forta Stelei ne-a obligat sa jucam atat de defensiv. E foarte dificil sa joci impotriva unei echipe de asemenea calitate", s-a aparat tehnicianul gazdelor, Cristiano Bergodi.

ACCIDENTARI. Partida a fost una incrancenata, dovada fiind si numeroasele contacte dure carora le-au cazut victime in special jucatorii lui Cosmin Olaroiu. In prima repriza, Goian a suferit o recidiva a accidentarii de la piciorul drept. In partea secunda, Iacob a suferit o fractura de clavicula si va lipsi in tot restul sezonului. De asemenea, Paraschiv a terminat meciul cu capul spart. La meci a fost prezent si antrenorul Rapidului, Razvan Lucescu, venit sa-si vada pe viu viitoarea adversara din Cupa UEFA. Acesta a stat la tribuna oficiala alaturi de directorul tehnic al giulestenilor, Mihai Stoica, cei doi fiind intampinati cu ostilitate de suporterii Stelei.

• Sportul - Farul 3-1
    Mazilu (’32, ’68, ’90) / T. Moldovan (’69)
  • Poli Tim. - FCM Bacau 2-0
    A. Stoica (’28), Mansour (’51)

Ieri
  • FC Arges - Rapid 1-1
    Costescu (’12) / V. Moldovan (’90+2)
  • Jiul - CFR Cluj 5-1
    Cl. Dragan (’26), Paleacu (’33 - pen.), Dinita (’60), Ilin (’68), M. Gheorghe (’86) / Minteuan (’78)
  • FC National - Steaua 0-0 .
  • ETAPA a 18-a. Vineri, 24 martie: Poli Iasi - Pandurii (15:30, Telesport), FCM Bacau - Otelul (20:00, National TV) Sambata, 25 martie: CFR Cluj - FC Vaslui (15:00, TVR 2), Gloria - FC Arges (15:00), Farul - Dinamo (20:30, Antena 1) Duminica, 26 martie: Sportul - Jiul (15:30, Telesport), Rapid - FC National (18:30, National TV), Steaua - Poli Timisoara (20:30, TVR 1)