Fotbal in Europa

de Jurnalul National    |    17 Dec 2007   •   00:00
Sursa foto: ANDREW YATES/

Echipa suedezului Sven Goran Eriksson, Manchester City, este singura formaţie din Premier League care nu a pierdut puncte pe teren propriu

Echipa suedezului Sven Goran Eriksson, Manchester City, este singura formaţie din Premier League care nu a pierdut puncte pe teren propriu © In Bundesliga, Bayern s-a impiedicat la Berlin, obţinănd doar o remiză albă © Campioana ultimelor şase ediţii in Franţa, Olympique Lyon, n-a reuşit să invingă acasă pe modesta Nice

ANGLIA, ETAPA 17

Eriksson, procentaj maxim acasă

Rezultate: Birmingham - Reading 1-1 (Forssell ’5 /S. Hunt ’51 - penalty), Derby County - Middlesbrough 0-1 (Tuncay ’38), Manchester City - Bolton 4-2 (Bianchi ’7, Michalik ’48 - autogol, Vassell ’77, Etuhu ’90 /Diouf ’31, Nolan ’40), Portsmouth - Tottenham 0-1 (Berbatov ’81), Sunderland - Aston Villa 1-1 (Higginbotham ’9 /Maloney ’73), West Ham United - Everton 0-2 (Yakubu ’45, A. Johnson ’90), Wigan - Blackburn 5-3 (Landzaat ’8, M. Bent ’12, ’66, ’81, Scharner ’37 /Santa Cruz ’45, ’50, ’61), Fulham - Newcastle United 0-1 (Barton ’90 - penalty). Partidele FC Liverpool - Manchester United şi Arsenal - Chelsea s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Arsenal 37p (16j), 2. Manchester United 36p (16p), 3. Chelsea 34p (16j).

GERMANIA, ETAPA 17

Campioana a capotat din nou

Rezultate: Arminia Bielefeld - VfB Stuttgart 2-0 (Kamper ’79, Wichniarek ’90+2) n Titular la oaspeţi, Ciprian Marica a primit un cartonaş galben in minutul 27 şi a fost inlocuit cu Da Silva in minutul 78, Hertha Berlin - Bayern München 0-0, SC Karlsruhe - Hamburg SV 1-1 (Timm ’46 / Olici ’90+1), Schalke - FC Nürnberg 2-1 (Asamoah ’14, Engelhardt ’35 - autogol / Charisteas ’55), Werder Bremen - Bayer Leverkusen 5-2 (Klasnic ’30, ’63, Diego ’50, Fritz ’57, Rosenberg ’70 /Barnetta ’6, Kiessling ’76), WfL Wolfsburg - Borussia Dortmund 4-0 (Schafer ’8, Costa ’11, Gentner ’59, Dzeko ’78) n La gazde, Sergiu Radu a intrat pe teren in minutul 73, in locul lui Marcelinho şi a pasat decisiv pentru ultima reuşită a echipei sale. Tot rezervă, Vlad Munteanu a jucat pentru amfitrioni din minutul 83, cănd l-a inlocuit pe Dejagah; Energie Cottbus - Hannover 5-1 (Bassila ’11, Sorensen ’30, Rangelow ’44, ’70, Ziebig ’65 / Kleine ’68) n La gazde, Ovidiu Burcă nu a fost convocat. Meciurile MSV Duisburg - Eintracht Frankfurt şi Hansa Rostock - VfL Bochum s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament. 1. Bayern 36p (17j), 2. Bremen 36 (17j), 3. Hamburg 32p (17j) ... 8. Stuttgart 25p (17j) ... 10. Wolfsburg 20p (17j) ... 16. Cottbus 15p (17j) ... 18. Diusburg 13p (17j).

ITALIA, ETAPA 16

Juve a urcat pe locul doi

Rezultate: Catania - Udinese 2-0 (Mascara ’7, ’86), Lazio - Juventus 2-3 (Pandev ’36, ’90+3 / Trezeguet ’29, Del Piero ’48, ’71). Partidele Sampdoria - Fiorentina, Siena - Napoli, Atalanta - Palermo, Empoli - Genoa, Parma - Reggina , Torino - AS Roma şi Cagliari - Inter Milano s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament. 1. Inter 37p (15j), 2. Juventus 32p (16j), 3. AS Roma 32p (15j) ... 5. Fiorentina 24p (15j) ... 17. Siena 13p (15j).

FRANŢA, ETAPA 18

PSG, fără victorie in propriul fief

Rezultate: Valenciennes - AJ Auxerre 3-0 (Savidan ’12 - penalty, Chelle ’30, Audel ’80) n La oaspeţi, Gabriel Tamaş a fost integralist, in timp ce Daniel Niculae a fost inlocuit in minutul 84 cu Maoulida; Paris SG - Toulouse 1-2 (Pauleta ’90+1 - penalty /Elmander ’42, ’49), Olympique Lyon - OGC Nice 0-0, OSC Lille - AS Saint Etienne 3-0 (Lichtsteiner ’21, Plestan ’32, Cabaye ’49 - penalty), FC Metz - Sochaux 1-2 (B. Gueye ’88 /Erding ’11, Dalmat ’82 - penalty), Rennes - Caen 1-2 (Pagis ’88 /Deroin ’63 - penalty, Eluchans ’78), AS Monaco - RC Lens 2-0 (Menez ’52, ’82), Le Mans - Lorient 0-0. Meciurile RC Strasbourg - Nancy şi Girondins Bordeaux - Olympique Marseille s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Lyon 38p (18j), 2. Nancy 33p (17j), 3. Le Mans 30p (18j) ... 17. Auxerre 20p (18).

SPANIA, ETAPA 16

Barça, instrucţie cu Valencia

Rezultate: Espanyol - Levante 1-0 (Jarque ’8), Valencia - FC Barcelona 0-3 (Eto’o ’12, ’26, Gudjohnsen ’61). Restul partidelor, Betis - Almeria, Deportivo La Coruna - Real Zaragoza, Getafe - Villarreal, Mallorca - Athletic Bilbao, Murcia - Racing Santander, Real Valladolid - Sevilla şi Real Madrid - Osasuna s-au disputat aseară, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Real Madrid 35p (15j), 2. FC Barcelona 34p (16j), 3. Atletico Madrid 30p (15j) ... 12. Getafe 18p (15j), 13. Huelva 18p (15j).