Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo - FCSB 0-3. Un gol rapid, un cartonaș roșu și ambulanța pe teren

Dinamo - FCSB 0-3. Un gol rapid, un cartonaș roșu și ambulanța pe teren

30 Ian 2022   •   19:53

FCSB a învins clar pe Dinamo cu scorul de 3-0 în derby-ul etapei a 23-a din Liga 1.

Dinamo - FCSB 0-1. Minutul 85 Oaidă marchează cu o lovitură de cap, după un corner executat de Coman.

Dinamo - FCSB 0-1. Minutul 75 Ianis Stoica înscrie cu un șut pe jos, din interiorul careului, după o pasă excelentă a lui Valentin Gheorghe.

Ambulanță pe teren în minutul 45. Dinamovistul Ivanov s-a accidentat dur în urma unei ciocniri cu Darius Olaru. Două ambulanțe au pătruns pe gazon. Ulterior, cadrele medicale de pe ambulanțe au luat decizia de a-l transporta pe Ivanov la spital pentru a primi îngrijiri de specialitate.

Cartonaș roșu Dinamo în minutul 36. Răuță a fost eliminat după ce l-a faultat dur pe Octavian Popescu și vede cel de-al doilea cartonaș galben.

Dinamo - FCSB 0-1. Octavian Popescu a deschis scorul pentru FCSB cu o execuție de zile mari în minutul 2.

Echipele de start la Dinamo - FCSB

• Dinamo: Figueiredo - Buleică, Ehmann, Patriche, Tomozei - Răuță, Pierret - Bordușanu, C. Matei, Torje - Ivanovksi
  • Rezerve: Chesneau - R. Grigore, Jovanovic, Ivanov, A. Radu, Amzar, G. Creţu, Bani, J. Rodriguez

• FCSB: Vlad - Crețu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Oaidă, Tănase - Cordea, Dumiter, Oct. Popescu
  • Rezerve: Târnovanu - Miron, Haruț, F. Coman, Stoica, Burlacu, V. Gheorghe, Perianu, Keșeru

Partida dintre cele două eterne rivale din Liga 1 va fi arbitrată de Ovidiu Hațegan (Arad), iar acesta va fi ajutat de Radu Ghinguleac și Eugen Gheorghe.

Înaintea derby-ului din  runda cu numărul 23, FCSB este pe locul  2, cu 48 de puncte, după ce în 22 de meciuri a bifat 14 victorii, 6 remize și două înfrângeri. De partea cealaltă, Dinamo are 12 puncte adunate în 22 de runde.