Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Farul Constanța – victorie importantă în deplasare la Sepsi Sfântu Gheorghe

Farul Constanța – victorie importantă în deplasare la Sepsi Sfântu Gheorghe

09 Oct 2022   •   18:10
Sursa foto: Facebook Farul Constanța

Farul Constanța își păstrează locul de lider în Superliga României la fotbal, după ce a reușit să se impună la limită, în deplasare, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 0-1.

Gazdele au dominat prima jumătate de oră, Safranko ratând două ocazii importante de gol, în minutul 2 lovind chiar bara porții constănțene.

Echipa condusă de Gheorghe Hagi a marcat singurul gol al meciului în minutul 33, când Louis Munteanu a șutat din apropiere, din unghi închis, reușind să-l învingă pe Niczuly.

Bara se opune din nou la poarta Farului, la șutul centrare deviat al lui Dimitrov.

Același Dimitrov dă startul ocaziilor din repriza secundă, șutul său din minutul 48 fiind respins in extremis de Aioani.

Tudorie a egalat în minutul 85, însă golul a fost anulat pe motiv de offside, pentru ca ultima mare fază de gol să-i aparțină lui Munteanu, care în loc să paseze coechipierilor mai bine plasați a șutat peste poarta goală din unghi.

Farul acumulează 30 de puncte și rămâne pe prima poziție după 13 etape, în timp ce Sepsi e pe 5, cu 19 puncte.