Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FCSB învinge cu 4-1 și îi scoate pe „petroliști” din cursa la play-off

FCSB învinge cu 4-1 și îi scoate pe „petroliști” din cursa la play-off

de Redacția Jurnalul    |    02 Mar 2023   •   22:34
Sursa foto: Facebook FCSB

FCSB-Petrolul Ploiești s-a încheiat cu 4-1 (2-1), joi seara, pe Arena Națională, în ultima partidă a etapei cu numărul 28 din Superligă. Bucureștenii, fără Mihai Pintilii pe bancă, au dominat fără emoții, în ciuda unui început mai echilibrat de partidă.

Șut a deschis scorul în minutul 5, cu o execuție plasată, la firul ierbii, din careu, dar oaspeții au egalat după doar 4 minute, prin Felix Mathaus, după un corner, tot cu un șut pe jos, din întoarcere.

Petrolul a mai avut o ultimă ocazie frumoasă, în minutul 12, când șutul de la mare distanță a lui Jair a fost respins cu dificultate de Târnovanu.

Gazdele au pus apoi stăpânire pe joc și după două ocazii mari de a prelua din nou conducerea, arbitrul partidei a dictat penalty, transformat în minutul 29 de Compagno.

Vâlceanu face diferența în poarta petroliștilor, intervențiile sale reușind să mențină avantajul minim la pauză.

Compagno face apoi 3-1, în minutul 57, cu o lovitură de cap, după ce Olaru și Popescu au ratat ale ocazii importante.

Edjouma a închis tabela la 4-1, pe fondul dominării categorice a elevilor lui Leo Strizu.

FCSB e la al 5-lea meci fără înfrângere, din care 4 victorii, și acumulează 54 de puncte, cu care își menține locul 3 în clasament, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat.

Petrolul Ploiești rămâne pe locul 8 și nu mai are șanse matematice la play-off.