Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FCSB se califică cu mari emoții în optimile de finală ale Cupei României

FCSB se califică cu mari emoții în optimile de finală ale Cupei României

23 Sep 2021   •   08:40

Echipa de Liga a 3-a, CS Hunedoara, a reușit miercuri seara să pună mari probleme în 16-imile Cupei României celor de la FCSB, care au fost nevoiți să joace prelungiri pentru a-și asigura calificarea în optimi. La finalul celor 90 de minute scorul a fost 3-3, FCSB marcând două goluri în prelungiri.

CS Hunedoara – FCSB s-a încheiat cu scorul de 3-5, gazdele revenind de la 0-3, pe Stadionul Michael Klein, pe care s-a jucat pentru prima dată în istorie la lumina unei instalații de nocturnă.

Golurile vicecampioanei au fost reușite până la începutul primei reprize de Stoica (min. 9 și 50) și Oaidă (min. 30).

Gazdele au început cursa de egalare cu reușita lui Vlad, din minutul 58. Hergheligiu a marcat pentru 2-3, în minutul 70, golul egalizator fiind reușit de Petre Simon, în minutul 83.

Ajunsă în prelungiri, FCSB a rezolvat repede meciul, marcând de două ori, în poarta apărată de Ștefan Lefter, un portar de doar 16 ani.

Musi și Gheorghe au fost cei care au asigurat calificarea FCSB în optimi, cu golurile marcate în minutele 95 și 96.

Rezultate finale și programul celor 3 meciuri rămase de disputat.

Marți, în prima zi, s-au jucat 4 meciuri, încheiate cu calificarea surprinzătoare în optimile de finală a echipei de Liga a 3-a Minaur Baia Mare și altor 3 echipe din primul eșalon, FC Voluntari, U Craiova 1948 și Rapid București.

În primul meci al zilei de miercuri, FC Argeș a trecut de FC Botoșani, la lovituri de departajare.

Ulterior, Politehnica Timișoara, Dunărea Călărași, Chindia Târgoviște și Hermannstadt au obținut și ele calificarea, în timp regulamentar.

Au urmat calificările celor de la gaz Metan Mediaș și FC Buzău, care s-au impus în prelungiri, după care, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a trecut de FC Constanța.

Marți, 21 septembrie

ACS Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 (1-1)
CS Minaur Baia Mare – ACSM Politehnica Iaşi 3-1 (1-1)
ACS Petrolul 52 – U Craiova 1948 SA 0-1 (0-0)
CS Mioveni – FC Rapid 1923 0-0 (0-0), 4-5 după prelungiri și lovituri de departajare