Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Învinsă de Dinamo pe teren propriu, Oțelul Galați ratează ocazia de a promova direct în Liga 1

de Redacția Jurnalul    |    11 Mai 2023   •   23:05
Sursa foto: Facebook Otelul Galati

Oțelul Galați a fost învinsă joi seara, pe teren propriu, de Dinamo București, cu scorul de 0-2 (0-2). Gălățenii, cu antrenorul Dorinel Munteanu suspendat pentru cumul de cartonașe galbene, aveau nevoie de o remiză pentru a obține promovarea directă în Liga 1.

Dinamoviștii au făcut o primă jumătate de oră de joc foarte bună, în care au marcat de două ori. Larrucea a deschis scorul cu un șut plasat, lângă bară, în minutul 5.

Ahmed Bani a reușit apoi golul de 0-2, în minutul 28, cu un șut pe colțul scurt, din careu, după ce Ghezali a driblat ușor și i-a pasat decisiv.

Gazdele au avut șanse de a reveni în joc, însă nu au reușit să-l învingă pe Dujmovic.

Cîrjan putea face 0-3, pe final de meci, dar a șutat înafara porții, din poziție ideală.

Dinamo se apropie astfel la doar 3 puncte de Oțelul Galați, cu două etape înainte de finalul play-off-ului și are șanse reale de a obține promovarea directă în Liga 1, la fel ca și Dinamo.