Jurnalul.ro Sport Fotbal intern România învinge Andorra și trece pe prima poziție în preliminariile EURO 2024

România învinge Andorra și trece pe prima poziție în preliminariile EURO 2024

de Redacția Jurnalul    |    15 Oct 2023   •   23:52

Echipa națională a României a învins duminică seara Andorra, pe o Arenă Națională pe care au avut acces doar copii. Tricolorii au câștigat cu scorul de 4-0, într-o partidă contând pentru Grupa I, a preliminariilor Euro 2024. După acest succes, România trece pe primul loc în grupă.

Oaspeții au început curajos și au avut prima ocazie de poartă, în minutul 12. Șutul lui Bîrligea a prins cadrul porții, în minutul 14, dar a fost trimis pe direcția portarului.

Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, cu un șut la vinclu, dintr-o lovitură liberă din flancul stâng.

Ianis Hagi a majorat la 2-0, 5 minute mai târziu, cu un șut imparabil din careu.

Scorul pauzei a fost stabilit de Răzvan Marin, in penalty, dictat după un fault asupra lui Ianis Hagi.

La doar 5 minute după revenirea de la vestiare, Florinel Coman l-a învins pe portarul Alvarez, pentru 4-0, spre bucuria celor aproape 22.000 de copii prezenți pe stadion.

Românii au înscris din nou, în minutul 78, însă golul a fost anulat pe motiv de fault, la faza anterioară.

Mihăilă putea să-și pună și el numele pe lista marcatorilor, dar reușita sa din minutul 90 a fost anulată pentru un offside la Alibec, două dintre rezervele intrate în repriza secundă.

Pe final de meci, San Nicolas a fost eliminat pentru cumul de cartonașe.

În urma acestei victorii, România trece pe prima poziție în clasamentul Grupei I, cu 16 puncte, urmată de Elveția, cu 16 puncte, dar un joc mai puțin disputat. Pe locul 3 se află Israel, cu 11 puncte, dar cu două meciuri mai puțin jucate.

Echipele de start:
România: 12. Moldovan – 23. Sorescu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 10. Stanciu – 21. Moruțan, 14. Hagi, 17. Fl. Coman – 19. Bîrligea.
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 4. Rus, 5. Screciu, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Drăguș, 13. Mihăilă, 20. Man, 22. Borza
Selecționer: Edward Iordănescu

Andorra: Alvarez - San Nicolas, Vales, Llovera, Rubio - Cervos, Rebes, Vales, Garcia - Sanchez, Vieira
Rezerve: Bernat, de Pablos, Fernandez, A. Gomes, J. Gomes, Jordi Alaez, Pomares, Pujol, J. Rubio, Vieitez, Viladot, Xisco Pires
Antrenor: Luis Alvarez