Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Silkeborg – FCSB 5-0. Echipa rezervelor lui Dică a făcut figurație în Danemarca

Silkeborg – FCSB 5-0. Echipa rezervelor lui Dică a făcut figurație în Danemarca

06 Oct 2022   •   23:34
Sursa foto: Facebook FCSB

Prezentă în Danemarca lipsită de o serie de titulari lăsați la București, FCSB a fost învinsă categoric, joi seara, de danezii de la Silkeborg, care s-au impus cu 5-0 (3-0), într-un meci contând pentru etapa a 3-a a Grupei B, din Conference League.

Antrenorul Emil Dică a aliniat la startul meciului de pe Jysk Park din Silkeborg o formulă inedită, cu mulți jucători de rezervă.

Danezii au marcat repede primele două goluri, în minutele 3 și 8, prin Klynge și Kusk, majorând apoi la 3-0, în minutul 35, prin Helenius, care a transformat un penalty.

La pauză, Dică a introdus trei jucători tineri, pe Radaslavescu și Musi, ambii de 18 ani, și Stoica, de 19 ani.

Silkeborg a mai marcat de două ori, prin Thordarson (4-0, min. 58) și Adamsen (5-0, min. 71.).

FCSB ocupă ultimul loc în grupă, cu un singur punct din 3 meciuri.

În celălalt meci al grupei, West Ham a câștigat cu 1-0, în deplasare la Anderlecht și conduce grupa cu maximul de 9 puncte, urmată de belgieni, care au 7 puncte.

Etapa viitoare, FCSB joacă din nou cu Silkeborg, pe teren propriu, pe 13 octombrie.

Ce spun reprezențanții FCSB:

"Meciul de coșmar din Danemarca a început cu un gol primit în minutul 3, de la Anders Klynge. Al doilea gol a venit în minutul 7, la șutul deviat al lui Kasper Kusk, iar scorul pauzei a fost stabilit de Niklas Helenius, în minutul 35, dintr-o lovitură de pedeapsă.

După pauză, Thordarson, în minutul 58 și Adamsen, în minutul 71, au stabilit scorul final al unei partide de tristă amintire pentru roș-albaștri. Elevii lui Nicolae Dică trebuie să treacă repede peste această înfrângere rușinoasă și să se revanșeze la partida cu Petrolul, de duminică seară, din Superliga",