Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Șepcile Roșii duc un punct important de pe terenul liderului FCSB

Șepcile Roșii duc un punct important de pe terenul liderului FCSB

de Redacția Jurnalul    |    02 Oct 2023   •   23:16
Sursa foto: FC Universitatea Cluj

Universitatea Cluj a obținut luni cea de a șasea remiză a sezonului, după un 2-2 smuls pe final de meci în confruntarea cu liderul FCSB. Bucureștenii rămân pe prima poziție, la 4 puncte avans față de CFR Cluj.

Gazdele au pus stăpânire pe jumătatea adversă din primele minute de joc, Băluță ratând prima mare ocazie a meciului în minutul 5, cu un șut în plasa laterală, după o pasă ideală a lui Olaru.

Deschiderea de scor a venit după o fază de joc neobișnuită. Gorcea a boxat mingea venită din lovitură de colț, aceasta a căzut pe bară, de unde a ricoșat fericit la Dawa, care marcat pentru 1-0, în minutul 8.

Șepcile roșii au ripostat, Dan Nistor egalând în minutul 26, cu un șut plasat din careu, după o pasă venită de la Cipciu.

Gazdele nu au fost afectate de golul primit și au preluat din nou conducerea în minutul 39. Coman a șutat din afara careului, iar Gorcea a respins în față, de unde Adrian Șut a reluat din prima, sub bară pentru 2-1, rezultat înregistrat la pauză.

FCSB a dominat și debutul reprizei secunde, Băluță și Compagno reușind să-l scoată în evidență pe portarul Gorcea.

Olaru și-a încercat și el norocul, cu două șuturi ce nu au prins cadrul porții, în minutele 78 și 80.

Ardelenii au egalat prin Mitrea, în minutul 88, tot după un corner, executat de Dan Nistor.

Universitatea Cluj acumulează 12 puncte și e pe locul 11, înainte de confruntarea transilvană din etapa a 12-a, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.