Jurnalul.ro Sport Fotbal intern UTA Arad smulge o remiză în 10 oameni din confruntarea cu campioana CFR Cluj

UTA Arad smulge o remiză în 10 oameni din confruntarea cu campioana CFR Cluj

10 Oct 2022   •   23:09
Sursa foto: Facebook UTA Arad

UTA Arad și CFR Cluj au remizat luni seara, scor 1-1 (0-1) în ultimul meci al etapei a 13-a, pe Arena „Francisc von Neuman”, arădenii jucând în 10 oameni din minutul 74.

Campionii au deschis scorul în minutul 32, prin Boateng, care a marcat cu capul, din colțul careului de 6 metri, valorificând centrarea din corner a lui Deac.

Golul a venit după ce la ambele porți s-au ratat câteva ocazii importante, clujenii având și o bară, în minutul 14, după șutul lui Bîrligea.

Înainte de pauză, Boateng a fost aproape să dubleze avantajul, șutul său nimerind din nou bara.

Arădenii au egalat, la aproape un sfert de oră după reluarea jocului, tot în urma unui corner, la capătul căruia Kolinger și-a introdus mingea în proprie poartă (1-1, min. 59).

În minutul 74, UTA a rămas în 10 oameni, după ce Isac a fost eliminat pentru un fault dur la Deac.

În minutul 80, Yeboah a ratat din poziție de unu la unu cu Iacob, irosind șansa lui CFR Cluj de a duce toate cele 3 puncte.

În urma acestei remize, CFR Cluj ocupă locul 3 în clasamentul Superligii, cu 22 de puncte din 11 meciuri, în timp ce UTA e pe locul 9, cu 16 puncte din 13 jocuri.