Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie clară a FCSB-ului în derby-ul cu Rapid

Victorie clară a FCSB-ului în derby-ul cu Rapid

06 Noi 2022   •   23:13

FCSB a învins-o pe Rapid, scor 3-1, în etapa 17 din Liga 1.

FCSB a început ofensiv meciul împotriva giuleștenilor, cu Olaru centrând în minutul doi pentru Tamm, care a ratat întâlnirea cu balonul.

Giuleștenilor au avut prima mare ocazie a meciului în minutul 5, Târnovanu opunându-se la execuția lui Kait.

Oaspeții s-au bucurat prematur în minutul 10, când centralul Sebastian Colțescu a anulat pe motiv de offside un gol marcat de Grigore cu capul.

FCSB a deschis scorul în minutul 14, prin Cordea, după o greșeală în flancul drept al defensivei rapidiste.

Tamm a blocat apoi șutul din careu al lui Sefer, din minutul 24, înainte ca tabela să fi arătat 2-0 în favoarea gazdelor, în minutul 29, când Compagno s-a trezit la picior cu o minge deviată, în marginea careului, pe care a trimis-o în poarta lui Moldovan.

Giuleștenii au reclamat un henț, dar analiza VAR a infirmat ipoteza și a validat reușita atacantului italian, care este golgheterul campionatului cu 12 goluri.

După pauză, Octavian Popescu a fost aproape de majorare, în minutul 56, din lovitură liberă, dar Moldovan a intervenit din nou eficient.

Peste doar un minut, Popescu a marcat cu un șut din interiorul careului.

Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 70, după eliminarea lui Junior Morais.

Dugandzic a marcat golul de onoare în minutul 76, învingându-l pe Târnovanu de la punctul cu var.

Echipa condusă de interimarul Mihai Pintili a mai avut două ocazii mari de a marca, prin Coman și prin Omrani, niciuna fructificată.

FCSB - Rapid 3-1 (Cordea 14, Compagno 29, Octavian Popescu 56) // ( Dugandzic 76)

Formația condusă de Mihai Pintilii face 23 de puncte și se apropie la trei de Petrolul, însă roș-albaștrii au două meciuri în minus.

31.233 de spectatori au asistat la partida cu Rapid, FCSB a bătut recordul de asistență din sezonul 2022 – 2023 care era deținut de partida U Cluj – CFR Cluj, scor 1-2 (24.500 de spectatori).