Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie dramatică pentru FC Hermannstadt cu Chindia în play-out-ul Superligii

Victorie dramatică pentru FC Hermannstadt cu Chindia în play-out-ul Superligii

de Redacția Jurnalul    |    09 Apr 2023   •   20:20

FC Hermannstadt a învins-o pe Chindia Târgovişte, cu scorul de 2-1 (0-1), duminică, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal.

FC Hermannstadt a câștigat cu 2-1 meciul disputat duminică, pe stadionul din Ploiești.

Scorul a fost deschis de atacantul Daniel Popa în minutul 15. Chindia a înscris din nou șase minute mai târziu, dar golul a fost anulat după ce arbitrul a analizat faza cu sistemul VAR.

Mijlocașul Baba Alhassan de la FC Hermannstadt a egalat în minutul 79, iar oaspeții au dat lovitura în minutul 92 atunci când a înscris Raul Oprut.

Cu punctele obținute duminică, FC Hermannstadt urcă în clasamentul grupei de play out până pe locul 4. Sibienii au 21 de puncte, cu două în plus față de Chindia Târgiviște, prima echipă aflată pe loc de baraj.

Duminică au mai fost programate alte două partide din Superliga. De la ora 15.30, FC Botoșani va juca pe teren propriu cu FC Argeș, iar de la ora 21.00 va fi derbiul campionatului, CFR Cluj-FCSB.