Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie înroşită

Victorie înroşită

27 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Intact Images

Giuleştenii au obţinut prima victorie din deplasare în acest campionat, 1-0 cu revelaţia Gaz Metan Mediaş, dar i-a pierdut pe Herea şi Sburlea, care au fost eliminaţi la Sibiu şi nu vor putea juca în etapa viitoare, în derby-ul cu CFR Cluj.

În prima repriză, cele două echipe şi-au împărţit ocaziile importante. Mai întâi Cassio a ratat incredibil din patru metri, după o centrare a lui Herea, pentru ca apoi, la poarta cealaltă, Eric să nimerească bara din lovitură liberă. Partea secundă a fost tot echilibrată, până în minutul 65, când, la un corner, Kubala a atins balonul cu mâna în propriu careu şi centralul Haţegan a dictat penalty. Herea a transformat cu siguranţă şi a marcat al şaselea său gol din acest campionat.

Peste numai două minute, acelaşi Herea avea o intervenţie întârziată şi primea al doilea cartonaş galben. În superioritate numerică, Gazul a dominat finalul, dar cele mai mari ocazii le-a avut tot Rapidul, însă Sburlea şi Răduţă au ratat desprinderea. Sfârşitul meciului a mai adus şi alte două eliminări, Aganovici de la gazde şi Sburlea de la oaspeţi văzând şi ei al doilea cartonaş galben.