Jurnalul.ro Sport Fotbal international Argentina a câștigat Copa America. Finala a fost decisă în prelungiri

Argentina a câștigat Copa America. Finala a fost decisă în prelungiri

de Redacția Jurnalul    |    15 Iul 2024   •   08:10

Argentina a câștigat Copa America la fotbal după ce a învins Columbia în finală. Partida desfășurată în noaptea de duminică spre luni (ora României) pe „Hard Rock Stadium" din Florida a fost decisă în prelungiri.

Partida Argentina-Columbia s-a încheiat cu scorul 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de atacantul Lautaro Martinez în minutul 112. Jucătorul lui Inter Milano fusese introdus în teren în minutul 96.

Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, s-a accidentat în repriza a doua și a fost înlocuit. Chiar și fără Messi pe teren, argentinienii au reușit să învingă Columbia și să câștige a doua Copa America consecutivă.

Partida din SUA a avut parte și de incidente. Numeroși fani au forțat intrările stadionului din Florida, iar organizatorii au fost nevoiți să suplimenteze echipele de securitate. Ca urmare, startul partidei a fost amânat de mai multe ori.