Jurnalul.ro Sport Fotbal international Statisticile fascinante ale Cupei Mondiale: Argentina și Messi în prim plan

Statisticile fascinante ale Cupei Mondiale: Argentina și Messi în prim plan

de Redacția Jurnalul    |    23 Noi 2022   •   21:35

Argentina a devenit în meciul cu Arabia Saudită, pierdut cu 1-2, prima echipă din istoria Cupei Mondiale care a aliniat 4 jucători cu vârsta de peste 34 de ani în echipa de start, cu Lionel Messi, Nicolás Otamendi, Ángel Di María și Papu Gómez.

Argentina a fost prinsă în offside de 7 ori în prima repriză, lucru care nu s-a mai văzut la un meci de Cupa Mondială din 16 iunie 2002 (9 offside-uri pentru Spania împotriva Republicii Irlanda în prima repriză).

Argentina nu a mai fost prinsă în offside în cadrul unei singure reprize atât de des într-un meci de Cupa Mondială. Maximul a fost de 6 ofsaiduri, repetat de 3 ori: cu Uruguay (repriza a 2-a) în 1986, Ungaria (repriza a 2-a) în 1982 și Franța (repriza 1) în 1978.

Argentina a pierdut un meci de Cupa Mondială după ce a condus la pauză pentru prima dată din 1930 încoace (finala cu Uruguay, 2-1 la pauză și 2-4 la final).

Lionel Messi a devenit al 4-lea jucător din istoria Cupei Mondiale care a participat la 5 ediții și al 5-lea jucător care a marcat la 4 ediții (2006, 2014, 2018, 2022), alături de Pelé, Uwe Seeler, Miroslav Klose și Cristiano Ronaldo.

În paralel cu încheierea seriei de invincibilitate a echipei naționale (36 de meciuri), Messi și-a întrerupt propria serie similară de 35 de meciuri consecutive fără înfrângere, atât în partide de club, cât și în cele internaționale.

Această serie e cea mai lungă din cariera sa. Recordul său personal fusese anterior de 31 de meciuri, cu două astfel de serii, una între 2015 și 2016 și alta între 2017 și 2018.

Ultima sa înfrângere a fost la 9 martie 2022 (1-3 pentru PSG cu Real Madrid în Liga Campionilor).