Jurnalul.ro Sport Fotbal international BRAZILIA ÎN STARE DE ŞOC! Neymar, OUT de la Cupa Mondială!

BRAZILIA ÎN STARE DE ŞOC! Neymar, OUT de la Cupa Mondială!

05 Iul 2014   •   08:59

Brazilia s-a calificat în “sferturi”, după ce a învins Columbia cu 2-1, dar l-a pierdut pe Neymar. Starul Selecao a suferit o fractură la nivelul celei de-a treia vertebre lombare, după o intrare dură a lui Zuniga, în minutul 88. Potrivit medicului  medicul echipei Braziliei, Rodrigo Lasmar, Neymar va avea nevoie de o perioadă de recuperare de cel puţin patru săptămâni.

În meciul din semifinale, cu Germania, echipa Braziliei nu va putea conta nici pe căpitanul Thiago Silva, suspendat. Partida va avea loc pe 8 iulie, la Belo Horizonte.

Cvintupla campioană mondială a obţinut victoria graţie a două goluri marcate de fundaşii centrali Thiago Silva (7) şi David Luiz (69), în urma unor faze fixe. Golul columbienilor a fost înscris de James Rodriguez (80), din penalty, acesta fiind al şaselea pentru el la Mondialul brazilian, având şanse mari să cucerească titlul de golgheter.