Jurnalul.ro Sport Fotbal international Euro 2024: Când se va disputa finala Spania - Anglia

Euro 2024: Când se va disputa finala Spania - Anglia

de Redacția Jurnalul    |    14 Iul 2024   •   12:40

Partida Spania şi Anglia din  finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, se va desfășura duminică pe Olympiastadion din Berlin, de la ora 22:00.

România a ajuns optimile de finală, după o victorie cu Ucraina (3-0), o înfrângere cu Belgia (0-2) și un egal cu Slovacia (1-1) din grupă. A fost eliminată apoi de Olanda (0-3), în optimi.
Arbitrul român Istvan Kovacs a condus un singur meci, Cehia - Turcia (1-2), stabilind un record de cartonaşe la acest turneu.

Italia, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în optimi de Elveţia, iar Belgia, Croaţia, Serbia, Polonia, Ucraina au fost eliminatet. Evoluții bune au avut Georgia şi Turcia.

Spania a încerca să devină prima echipă care cucereşte 4 titluri europene.

Anglia nu are încă un titlu continental, dar se află la a doua finală consecutivă, după ce a pierdut-o pe cea precedentă, în 2021, la Londra, în faţa Italiei, la loviturile de departajare.

Spania a obţinut victorii cu Croaţia (3-0), Italia (1-0) şi Albania (1-0), în grupă, a învins Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1, după prelungiri) în sferturi şi Franţa (2-1) în semifinale.

Componența echipelor
Spania: Unai Simon - Dani Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Ruiz, Rodri, Olmo - Yamal, Morata, Nico Williams.
Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Bellingham, Foden - Kane.