Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fotbal: Luis Suarez, indisponibil 10-15 zile, va pierde meciurile naţionalei Uruguayului

18 Mar 2019   •   19:01

Luis Suarez, fotbalistul echipei FC Barcelona, va fi indisponibil între 10 şi 15 zile după ce s-a accidentat în meciul de campionat cu Betis Sevilla şi va rata cele două amicale pe care naţionala Uruguayului le va disputa în China, a anunţat luni clubul său, potrivit EFE

Suarez s-a accidentat la glezna dreaptă, fără să fi avut contact cu vreun adversar, în minutul 87 al meciului de la Sevilla, în care a contribuit cu un gol şi o pasă decisivă. Atacantul va urma un program de recuperare sub îndrumarea medicilor Barcei. El va pierde amicalele pe care Uruguayul le va juca în cadrul China Cup. Naţionala sud-americană va juca pe 22 martie cu Uzbekistanul, iar trei zile mai târziu va primi replica învingătoarei dintre ţara gazdă şi Thailanda.

Suarez ar urma să fie apt de joc pentru derby-ul din La Liga împotriva lui Atletico Madrid, de pe 6 aprilie, şi pentru meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu Manchester United, de pe 10 aprilie.