Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fotbal: meci dramatic la Dortmund, Bayern egalată la ultima fază a meciului

Fotbal: meci dramatic la Dortmund, Bayern egalată la ultima fază a meciului

08 Oct 2022   •   21:39
Sursa foto: Facebook FC Bayern München

Borussia Dortmund și Bayern Munchen au obținut câte un punct la capătul unui meci dramatic din etapa a IX-a din Bundesliga. Partida s-a disputat sâmbătă și s-a terminat cu scorul 2-2.

Bayern a condus cu 2-0 după golurile înscrise de mijlocașul Leon Goretzka în minutul 33 și atacantul Leroy Sane, în minutul 53. Borussia a punctat prin atacantul Youssoufa Moukoko în minutul 74 și a egalat la ultima fază a meciului prin Anthony Modeste.

În urma acestui rezultat, Bayern nu reușește să oprească seria de meciuri fără victorie (patru egaluri și o înfrângere) și ajunge pe a treia poziție în clasament.

Bayern are 16 puncte din nouă partide, iar Union Berlin și Freiburg, echipele aflate pe primele două locuri, au ambele 17 puncte și câte un meci mai puțin disputat. Dortmund este pe locul 4, tot cu 16 puncte.