Jurnalul.ro Sport Fotbal international Franța - Australia. „Cocoșii” lui Deschamps au făcut o nouă victimă. Avalanșă de goluri

de Redacția Jurnalul    |    22 Noi 2022   •   23:01

Franța a învins Australia cu scorul de 4-1 în cadrul unui meci din grupa D a Cupei Mondiale din Qatar.

Australianul Goodwin a înscris primul gol al meciului în minutul 9, însă francezii au reacționat și au reușit să înscrie de patru ori prin Rabiot 27, Giroud 32, 71, Mbappe 67.

Lipsită de cel puțin o duzină de titulari, reprezentativa „Cocoșului Galic” nu a dat niciun moment senzația că ar fi pusă în dificultate, buna dispoziție fiind permanentă, chiar și atunci când Australia a deschis scorul sau când Mbappe și compania au ratat din situații clare de gol.

Craig Goodwin i-a amuțit temporar pe fanii „albaștrilor”, când a marcat, în minutul 9, învingându-l pe Lloris, cu un șut din careu.

Australia a continuat să joace curajos, Duke șutând puțin pe lângă poarta francezilor, în minutul 22.

Franța a preluat încet inițiativa și în minutul 27 a egalat, când Theo Hernandez a trimis o centrare spre Adrien Rabiot, care nu a greșeșit, trimițând din apropiere, cu capul pe centrul porții, pentru 1-1.

Veteranul Olivier Giroud a adus apoi avantajul pe tabelă, din a doua încercare, marcând cu poarta goală, după o pasă a autorului primului gol francez, Rabiot.

A fost cel de al 50-lea gol al lui Giroud pentru reprezentativa „hexagonului”.

Australienii au fost aproape de a egala, înainte de a se intra la vestiare, când lovitura de cap a lui Jackson Irvine a nimerit bara laterală, nu înainte ca Mbappe să fi ratat și el o mare oportunitate.

Repriza secundă le-a aparținut campionilor mondiali, care au mai marcat de două ori.

Giroud a înscris cel de al 51-lea gol la națională, egalând recordul deținut de legendarul Thierry Henry.

Înainte de golul său, marcat în minutul 71, Mbappe, care l-a și servit pe Giroud cu o centrare perfectă, a marcat întâi golul de 3-1, în minutul 68, din pasa lui Dembele.

S-a încheiat 4-1, cu încă patru rezerve ale francezilor introduse în teren în ultimele 15-20 de minute de joc.

Franța e pe primul loc în grupa D, cu 3 puncte, urmată de Danemarca și Tunisia, care au remizat marți, scor 0-0.

A doua rundă de meciuri din grupă se joacă sâmbătă, când se vor înfrunta Franța cu Danemarca, respectiv Tunisia cu Australia.

Franța: Lloris - Pavard, Upamecano, Konate, L. Hernandez - Tchouameni, Rabiot - O. Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud
Rezerve: Areola, Mandanda, Thiram, Saliba, Guendouzi, Kounde, T. Hernandez, Kolo Muani, K. Coman, Varane,  Camavinga, Disasi, Fodana, Veretout
Antrenor: Didier Deschamps

Australia: Ryan - Atkinson, Souttar, Rowles, Behich - Mooy - Goodwin, McGree, Irvine, Leckie - Duke
Rezerve: Maclaren, Kuol, Koracic, Vukovic, Cummings, Tillo, Devlin, Baccus, King, Wright, Mabil, Deng, Hrustic, Degenek, Redmayne
Antrenor: Graham Arnold